Штучний кришталик.
Що це, коли і навіщо?

Сьогодні мова піде про штучні кришталики, які серед лікарів-офтальмологів називаються інтраокулярними лінзам. Скорочено - ІОЛ. Постараємось розібратись в питанні що це таке "штучни кришталик", коли виникає в ньому потреба та які основні види ІОЛ бувають.

Штучний кришталик — (інтраокулярна лінза = ІОЛ) — це спеціальна лінза-імплант, яка використовується в мікрохірургії ока для заміни власного кришталика при його помутнінні (катаракті) чи для хірургічної корекції поганого зору.

Вперше штучний кришталик почали використовувати ще у 1949 році, коли випадково військовий медик Рідлі відмітив, що деякі солдати-льотчики, які отримали поранення очей склом від літака, почали краще бачити. Саме йому пришла ідея застосовувати лінзи і поламетилметакрилата (оргскло) для виготовлення імплантаційних лінз, які можна було би застосовувати для лікування катаракти.

Саме тому, перші інтраокулярні лінзи (ІОЛ) були не гнучкими, а для їхньої імплантації в око потрібно було використовувати досить великий розріз (8-12 мм).

В кінці ХХ ст. було виготовлено перші гнучкі штучні кришталкии, тобто такі, що можуть гнутись та складатись в трубочку, та імплантуватись в око через мікрохірургічний розріз довжиною всього 1.5-3 мм, що дозволяє відмовитись від швів та зробити операцію по заміні кришталика абсолютно безшовною.
Саме такі гнучкі штучні кришталики набули найбільшої популярності в наші дні та широко застосовуються у нашому відділені при операціях сприводу катаракти.

Штучні кришталики поділяються на «кришталики без жовтого філтру» та на «кришталики з жовтим фільтром«.
Так звані «кришталики з жовтим фільтром» були придумані для захисту наших очей від ультрафіолетового світла. Цей філтр відсікає шкідливий ультрафіолет та оберігають нашу сітківку.

Коли і навіщо застосовують штучний кришталик?

Штучний кришталик використовують в мікрохірургії ока при порушеннях прозорості власного кришталика, тобто при розвитку катаракти.

В нормі людський кришталик є прозорою лінзою, яка пропускає та певним чином заломлює світло на нашу сітківку. Коли розвивається катаракта, тобто помутніння кришталика, погіршується проникність світла, що спричинює погіршення зору. Єдиним ефективним методом лікування катаракти є заміна власного мутного кришталика на штучний

Також, заміна кришталика виконується з метою покращення зору при міопії (короткозорості), далекозорості, астегматизмі чи віковій далекозорості (коли проблемно читати зблизька). Операції такого типу називаються рефракційною заміною кришталика.

Які є види штучних кришталиків?

Інтраокулярні лінзи можуть бути абсолютно різними, поверхнево розглянемо важливі параметри та класифікацію кришталиків.

Типи кришталиків в залежності від фокусної відстані:

  • монофокальний кришталик — забезпечує добрий зір на близьку чи далеку відстань. Як свідчить назва, оптика такого кришталика спроектована таким чином. щоб забезпечувати максимальну гостроту зору лише на одну фокусну відстань (близь або даль). Наприклад, при імплантації такого кришталика людина буде добре бачити далеко. але щоб читати їй потрібно буде надівати окуляри для читання.

  • мультифокальний кришталик — забезпечує добру гостроту зору як з близька, так і на даль. Оптика таких кришталиків розроблена таким чином, щоб максимально імітувати людський кришталик, забезпечуючь різні фокусні відстані. Після операції по імплантації мультифкального кришталика людина зможе як чиати, так і водити машину без застосування окулярів.

  • торичний кришталик — використовується для корекції щей астигматизму, тобто різної сили заломлення в різних меридіанах рогівки. Тобто, підходить для корекції зору людям, в яких окрім катаракти чи короткозорості/далекозорості/пресбіопії є ще стигматизм.

Відповідно до цього, бувають як монфокальні торичні кришталики, так і мультифокальні торичні кришталики.

 

Види штучних кришталиків
Жовтий фільтр кришталик

Окрім того, штучний кришталик може бути:

  • з жовтим фільтром — були придумані для захисту наших очей від ультрафіолетового світла. Цей філтр відсікає шкідливий ультрафіолет та оберігають нашу сітківку.

  • без жовтого фільтру

 

Контакти:

розташування:

м. Луцьк, просп. Президента Грушевського, 21

Контактний телефон:
Графік роботи:

ПН-ПТ: 9:00-17:00

Слідкуйте за нами: